Winners are listed in the following order: Title, Artist, Producer(s) and Studio unless otherwise indicated for specialty categories.

Adult R&B

Only If You Want It
Jo Amber & David Wade
Simes Carter
The Beat Depo

Adult Contemporary

The Sound of Trees
Good As Dead
John Wall
Wall of Sound

Alternative

Heaven (Devil In The Details)
The Echoing Green
Joey Belville
The Echoing Green

Americana

Same Sun and Moon
Lisa Carman
Lisa Carman & Kevin Zoernig
The Kitchen Sink

Blues

Sleepless Nights
Tiho Dimitrov
Tiho Dimitrov & Rob Heineman
Dos Lunas Studios

Bluegrass

Time and Money
Richard and Glenn Martin
Richard and Glenn Martin
Eagle Rock

Children’s Music

Bubbles
Lydia Clark
Lydia Clark
Andrew Click Productions

Country

You Don’t Know Country
Gabriel Lucero & Jim Sales
Jim Sales
Green Chili Records

Electronica

Bedtime Stories
Elu
Jeffrey Mettling
Trinity
Folk-traditional

Crowded Room
Breaking Blue
Jonathan Anderson
JD Sez Recording

Hip Hop

Epic Triumph
R(x)
Delta 9
Delta 9 Studios

Hispanic Contemporary

Viboras
Nosotros
Nosotros
Fingerprint Warehouse

Jazz

Ouroboros
Michael Glynn
Dave Weininger & John Rangel
Free2Earth Music

Mainstream Rock

Rough Around The Edges
The Rudy Boy Experiment
Rudy Jaramillo
Eagle Rock

Metal

Ashes Fall
Stellar By Night
Brandon Ruckus & Shane McConnell
Rockshack Music

Native American-Traditional

Beautiful Road
Indigie Femme
Larry Mitchell
Insatable Studio

Native American-Contemporary

Plains Rider
Rushingwind & Mucklow
Michael Mucklow
Harmony Road

New Age Contemporary

Snake I’s
Kathleen Sabo
Kathleen Sabo
Voice and Verse

Novelty/Humorous

Tonight, Tonight (Burrito Guy)
The Hater Haters Band
Russell Scharf
Canyon Road Studio

Pop
Songs For You
The Bus Tapes
Jeff Nelson
A4V

Punk

She Always Never Sometimes Says
Hazy Dean
Brian Widger
Blackness is My Home

Rap

Sunset Love
Madd City featuring Dominic Munoz
Justin Cole

Religious/Gospel

Not Going Back
J Dubb Feat. Russell Scarlett
Adamack
Home

Western

Fall Roundup
Richard and Glenn Martin
Richard and Glenn Martin
Eagle Rock

World Beat

O Meo Coracao
Brazil Project
Bert Dalton
Shepherd
Best Arrangement

It’s All Good
John Rangel
Arrangement by:
John Rangel
Best Artist’s Website
Thomas Taylor
for
www.siyeric.com

Best Cover

Ponteio
Brazil Project
Bert Dalton
Shepherd

Best Instrumental

A Sea Castle In The City of Clouds
Thought – Jacy Oliver & Ben Durfee
Jacy Oliver
Oliver Music Studio

Best Mastering Engineer

Andy Rogulich
Pandora
Kookie Jones

Best Packaging

Liz Painter & Heather Sparrow
for
Liz Painter- What if?

Best Recording Engineer

Roger Baker
for
I’ll Be there For You

Best Song

Tarnished Chrome
Kito Peters

Best Video

Can’t Have My Love
Jo Amber & V6M
Vizion House Productions

Best Vocal Performance

An Olive Tree
Barbara Bentree

Best Jazz CD

Tribute Trio – Dedications Volume I
Tribute Trio
Free2Earth Music

Best Pop CD
Lumpy – Life, Man
Bryan Highhill – Lumpy
Bryan Highhill
Home recording

Best Rock CD

Safe Harbor
Good As Dead
John Wall
Wall of Sound

Norman Petty Producer’s Award

John Rangel
for
Barbara Bentree
“Green”
Turtle Creek Media

Best of the Year

Sun
hONEyhoUSe
John Wall & hONEyhoUSe
Wall of Sound